M2202 Cultural Pluralism and Antidiscrimination in WE and USA

Laura Laubeová

LS, 1/1, Zk, 6

Obsah:

Diskriminace různých forem brání individuálnímu, sociálnímu i  vzdělanostnímu rozvoji jedinců, kteří jsou diskriminováni, ale i těch, jež diskriminují. Diskriminace je běžným jevem v našem životě a týká se studentů, zaměstnanců a lidí obecně. Na určité skupiny a kategorie lidí je však její dopad více negativní (např. etnické minority, zdravotně postižení, ženy, nezaměstnaní, děti, staří lidé, homosexuálové).

Kontext:

S postupnou integrací ČR do EU je nutné nejen harmonizovat právní a institucionální rámec naší společnosti, ale i zlepšit situaci v oblasti každodenního dodržování lidských práv a implementace rovných příležitostí.

Kurs vychází z názoru, že antidiskriminační praxe patří k základům profesní kompetence všech jedinců pracujících s lidmi,  a to jak ve veřejnosprávním, tak i soukromém sektoru.

Program:

1. Úvod do terminologie

Sociologická východiska (funkcionalistický přístup, teorie konfliktu, sociální konstrukce reality)

Etnické a rasové vztahy, etnocentrismus, xenofobie, islamofobie, rasismus. Diskriminace, rozložení moci a rovnost

Teorie etnicity, rasy,  rasismu a nacionalismu a jejich reflexe v praxi.

Různé modely interetnických vztahů (segregace/separace, asimilace, amalgamace, akomodace, integrace, inkluze)

2. Diversita  a multikulturalismus evropské a severoamerické společnosti konce 90. let:  Politika a praxe  EU, Velké Británie, USA, Kanady, Francie, Nizozemí, Německa, Jižní Afriky…..   Situace  v ČR.

Diversita a konflikt hodnot. Vývoj politiky a praxe řešení mezietnických vztahů (od asimilace přes integraci k pluralismu/multikulturalismu)

Definice a formy diskriminace (přímá, nepřímá diskriminace, viktimizace). Různé úrovně diskriminace (osobní, kulturní, institucionální, strukturální).

Hodnoty, pojmy a východiska antidiskriminační praxe. Lidská práva, identita, demokracie a otázka reprezentace.

Politika rovných příležitostí a afirmativní/ vyrovnávací akce – možnosti a meze

Legislativní rámec: ochrana lidských práv v ČR;  mezinárodní závazky ČR; antidiskriminační zákony ve Velké Británii a Kanadě

3. Liberální teorie multikulturalismu v českých podmínkách. Will Kymlicka a  Pavel Barša

Občanský princip a ochrana práv menšin.

Vládní koncepce integrace Romů a další přístupy k řešení etnických tenzí.

Literatura:

Agenda 2000. Commision Opinion on the Czech Republic´s application for membership of the European Union (http://europa.eu.int)

Alibhai-Brown, Yasmin (1999) True Colours – Public Attitudes to Multiculturalism and the Role of Government, Londýn: Institute for Public Policy Research

Barša, Pavel (1999) Politická teorie multikulturalismu, Brno: CDK

Britské antidiskriminační zákony (1976 Race Relation Act, 1975/ 86 Sex Discrimination Act,  1970 Equal Pay Act, 1944/58 Disabled Persons (Employment) Act, 1995 Disability Discrimination Act )

Cashmore, Ellis (1996) Dictionary of Race and Ethnic Relations, London: Routledge

Enlarging the European Union. Accession Partnership- Czech Republic. Annex- recommendation for Action, internet  (http://europa.eu.int)

Gabal, Ivan a kol (1999) Etnické menšiny ve střední Evropě, Praha: G plus G

mezinárodní úmluvy (Všeobecná deklarace o lidských právech, Úmluva o právech dítěte,  o odstranění všech forem rasismu, o ochraně národnostních menšin, atp..)

Thompson, Neil (1993) Anti-discriminatotry Practice, MacMillan